Ortognatik Cerrahi

Çocukluk döneminde; parmak emme, büyük adenoid ve bademcikler, ağız açık uyuma gibi sebepler ile dişlerde ve çenelerde uyumsuzluklar meydana gelebilir. Bu dönemde gerekli tedaviler uygulanmadığında ilerleyen yaşlarda şiddetli iskeletsel anomaliler gelişebilir. İlerleyen yaşla birlikte kemik büyümesi de sona erdiğinden, iskeletsel anomalilerin uzun dönemde  tedavisi ancak cerrahi destekli ortodontik tedavi ile mümkün olur.

Ortognatik cerrahi; çenelerle ilişkili şekil ve uyum bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Operasyon sadece alt çeneye, sadece üst çeneye yapılabileceği gibi her iki çeneye de uygulanabilir. Ameliyat öncesi dönemde ortodontik tedavi ile dişsel düzelmeler gerçekleştirilir. Operasyon ile ise çeneler arası ilişki düzeltilir. Ameliyat sonrasında nihai dişsel düzenlemeler ortodontist tarafından uygulanır ve tedavi tamamlanır.

 

 E-mail: profdralperpampu@hotmail.com

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.